200. rođendan Osnovne škole fra Ilije Starčevića Tolisa

Ova 2023. godina je posebna godina za Osnovnu školu fra Ilija Starčevića Tolisa jer slavi 200. godina od svojega osnutka. Svi smo ponosni na taj veliki jubilej koji ujedno i obvezuje. Tijekom cijele školske godine, školom su se nizale aktivnosti kojima smo obilježavali ovaj povijesni trenutak. Posebno svečano i zahtjevno je u tjednu trodnevnih Dana otvorenih vrata 15.- 17.11. 2023. godine na koja su pozvani svi bivši i sadašnji učenici i djelatnici kao i šira javnost. A sve se to događa zato što je u vremeplovu školstva to izgledalo ovako: Utjecaj franjevaca, kao jedinih nositelja kulturnog razvoja kod Hrvata u BiH, od 14. do 19. stoljeća ostavio je trag kulturno – obrazovnog karaktera. Na području toliške župe taj trag je uvelike prisutan. Za otvaranje prve pučke škole u Bosni i Hercegovini zaslužan je fra Ilija Starčević, ilirac. Pučka škola ili tzv. pučko učilište u Tolisi iz 1823. godine prva je škola sa svim elementima prave osnovne škole identične onima koje su otvarane 70-tih i 80-ih godina 19. stoljeća. Iako školu otvara svećenik, ona nije konfesionalnoga karaktera, nego je od prvoga dana imala karakter narodne, pučke škole po ugledu na škole u Slavoniji. Prvoga učitelja u novoosnovanu školu fra Ilija je doveo iz Cernika, Iliju Boričića. Fra Ilija Starčević je definitivno obilježio prvo razdoblje školstva u Tolisi do 1845. godine, nakon čega, njegovom smrću, školstvo pada u depresiju za kratko vrijeme, do 1852. godine kada je Pučka škola  ponovno oživjela. I od tada nije prestajala s radom do uvođenja državnoga školstva. Nakon uvođenja državnoga školstva u Tolisi škola je nazvana Osnovna škola Vladimira Nazora i bila je jedna od većih škola u Bosni i Hercegovini. 1991. godine škola je preimenovana u Osnovnu školu fra Ilije Starčevića Tolisa i još i danas se tako zove. Naši učenici izrastaju u odgovorne i zrele ljude koji su, ili ostali na svojim ognjištima ili su rasuti diljem svijeta. Prva slova i riječi učili su u našoj školi. Neka kultura škole i njezin napredak bude svima upisana u svijest jer obrazovanje je kategorija koja garantira napredak. Dakako, da se odgojna dimenzija ni u kojem slučaju ne smije zanemariti te u suradnji s roditeljskim odgojem može donijeti obilje plodova. A kao vjeroučitelj koji se utječe Učitelju svih učitelja-Isusu Kristu molim blagoslov Duha Svetoga za sve sudionike u prosvjeti. Na jedinstven način obilježili su je vjeroučenici, izrađujući makete povijesnih četiriju škola. Za svoj izvrstan rad bili su nagrađeni vrijednim nagradama jer ovakav jubilej nije svaki dan. Sretan ti 200. rođendan, naša školo! Živjeli!

Vjeroučitelj, Srećko Nedić